Witam!
Dzisiejszy post będzie poświęcony oczyszczaniu twarzy z Zaskórniaków domowymi sposobami. Nie każdą kobietę stać na częstsze wizyty w salonie kosmetycznym. Wiele z Was zapewne samodzielnie wyciska zaskórniaki, nie przygotowując skóry w odpowiedni sposób.Kończy się to zazwyczaj, malutkimi bliznami, podrażnieniami, zaczerwienieniem. Jeśli macie skórę naczynkową nie powinnyście stosować tej metody.
Ważne jest abyśmy wiedziały jak wygląda Zaskórnik (dla tych którzy mają problemy z rozpoznaniem go).
Parówka ziołowa jest idealnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla cery tłustej.Fot. Andrejs Pidjass / Shutterstock.com |
Zaskórnik jest to drobny niezapalny czop rogowo-łojowy, który zalega w przewodzie gruczołu łojowego.Najczęściej pojawia się u osób z cerą przetłuszczającą się oraz tzw.trądzikową w strefie T (czoło,nos, broda, gdzie zwykle gromadzi się łojotok.) Zaskórniki zdarzają się także u osób z cerą normalną i naczynkową. Przyjmują wówczas postać tzw. zaskórników suchych i tkwią w porach bardzo głęboko. Ich usunięcie nie jest łatwe, jednak możliwe.
Powierzchnia zaskórnika jest ciemna na skutek utleniania się kreatyny.
Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórniaków:
-otwarte ( w których czop jest czarny i dobrze widoczny)
-zamknięte ( pokryte zrogowaciałym naskórkiem, lepiej widoczne przy naciągnięciu skóry)
Pamiętaj
Mechaniczne oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane wówczas, gdy wszystkie zmiany ropne (np. trądzik) na twarzy są zagojone. Domowe parówki powinno się stosować raz w tygodniu. Kompresy i parówki nie powinny być stosowane w przypadku cery naczynkowej.
Mechaniczne oczyszczanie twarzy powinno być wykonywane wówczas, gdy wszystkie zmiany ropne (np. trądzik) na twarzy są zagojone. Domowe parówki powinno się stosować raz w tygodniu. Kompresy i parówki nie powinny być stosowane w przypadku cery naczynkowej.
Ziołowe parówki
Żeby pory się otworzyły, należy rozpulchnić skórę, będzie nam łatwiej ją oczyścić.
Parówka -Para wodna otwiera pory, pobudzając jednocześnie krążenie, co niesie za sobą wydalenie toksyn i nadmiaru tłuszczu, który jest wytwarzany przez skórę.
Zagotuj więc w garnku wodę, wrzuć do niej garść rumianku, szałwii lub kwiatu lipy. Parującą miksturę zdejmij z kuchenki. Pochyl twarz nad garnkiem w odległości ok. 15 cm. Przykryj głowę ręcznikiem. Wytrzymaj 5 min. (cera normalna), 8-10 min. (cera tłusta i trądzikowa).
Kompres - 2 łyżki siemienia lnianego zalewamy szklanką wrzątku. Czekamy, aż zamieni się w śluzowatą papkę. Jeszcze ciepłą nakładamy na twarz na ok. 20 min.
Gdy twarz jest już przygotowana do oczyszczania poprzez zabiegi zmiękczające i otwierające pory, możemy przystąpić do ich oczyszczania. Ręce dokładnie myjemy, a koniuszkami palców owijamy w chusteczkę higieniczną. Miejsca wokół zaskórników naciskajmy opuszkami palców tak, aby usunąć zanieczyszczenia wągrów. Nie usuwać należy zmian ropnych, gdyż może to przyczynić się do powstania większych zmian zapalnych.
Maseczki
Regularne peelingi i maseczki oczyszczające pomogą Wam utrzymać czyste pory skóry. Peelingi stosuje się tylko wówczas, gdy na skórze nie ma ropnych krostek, maseczki co najmniej dwa razy w tygodniu. Wystarczy rozprowadzić je na umytej skórze twarzy, a po kilkunastu minutach spłukać letnią wodą. Najlepsze będą oczyszczające, przeznaczone do cery trądzikowej i tłustej.
Gładka skóra
Samo oczyszczanie skóry z zaskórników nie wystarczy. Gdy usuniemy zanieczyszczenie, pozostaje rozszerzony por, który znów szybko może stać się czarną szpecącą kropką na cerze. Aby Wasza skóra była gładka i jednolita, stosować należy maseczki o działaniu ściągającym pory. Są one niezbędne, gdy do pozbycia się zaskórników zastosowałaś parówki lub kompresy rozpulchniające skórę. Takie maseczki zawierają zieloną, białą lub kaolinową glinkę, wyciągi z arniki lub kwiatu lipy o łagodnym działaniu napinającym i odświeżającym skórę.
Domowa maseczka ściągająca: Przygotujesz ją z białka kurzego, ubitego na pianę. Można dodać do niej trochę soku z ogórka, cytryny lub żurawin. Nakładamy ją na twarz, a gdy wyschnie, zmywamy przegotowaną, letnią wodą.
Codzienna pielęgnacja
Na co dzień stosujmy kremy i żele matująco-oczyszczające, przeznaczone do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Do przemywania cery można używać rumiankowego toniku domowej roboty.
Tonik: 10g rumianku zalej szklanką wrzącej wody destylowanej. Zostaw pod przykryciem, odcedź i używaj do przemywania skóry twarzy dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Mam nadzieje że ten post przybliżył Wam, jak prawidłowo można wykonać oczyszczanie twarzy z zaskórników domowymi sposobami. Ja mimo wszystko jednak preferuję oczyszczanie w salonie kosmetycznym u dobrej kosmetyczki :)
A zatem jeśli nigdy nie byłyście na profesjonalnym oczyszczaniu chętnie napisze Wam w kolejnym poście jakimi metodami oczyszcza się skórę twarzy w gabinetach kosmetycznych.
Pozdrawiam,
BeautyM
przydatne :) jutro zrobie sobie parówkę...
OdpowiedzUsuńja stosowałam parówki i były całkiem fajną metodą, ale niestety po kilkdniach z reguły moje pory były znowu zapchane, dla mnie najlepsze na zaskórniki i pory jest właściwe oczyszczanie twarzy i częste usuwanie martwego naskórka np. za pomocą toniku z kwasu migdałowego, albo mojego odkrycia ostatnich dni żelu Ginvera Marvel:) a tak w ogóle to ciekawy blog, życzę powodzenia w prowadzeniu!
OdpowiedzUsuńParówki mają na celu rozszerzenie porów i oczyszczeniu twarzy. Najlepszym sposobem jest udanie się do dobrej kosmetyczki, która zacznie od delikatnego manualnego oczyszczenia skóry,następnie robione są zabiegi złuszczające i obkurczające pory, przy czym zabieg ten jest wykonywany na osobach bez trądziku.
OdpowiedzUsuńOczyszczanie Twarzy to bardzo ważna sprawa , tonik i żel jest podstawą ;) Jednak można jeszcze używać delikatnych peelingów, żeby pozbyć się martwego naskórka. Dzięki temu kosmetykowi skóra staje się gładsza,naskórek cieńszy,pory płytsze. Jeżeli masz cerą Tłustą to wskazane również są Kawasy Aha :)
Także zachęcam Cię do stosowania peelingów ;)
Dzięki Wielkie ;)