26 czerwca 2012

Oczyszczanie twarzy z Zaskórników - u Kosmetyczki cz.II

W drugiej części dotyczącej oczyszczania Twarzy tym razem dowiecie się  jakie zabiegi oczyszczania przeprowadza się gabinetach kosmetycznych.Miedzy innymi znany nam Wszystkim Tradycyjny sposób tzw. mechaniczne usunięcie zanieczyszeń, które opisywałam wcześniej tylko domowymi sposobami.


Oczyszczanie takie składa się z etapów:
Kosmetyczka przystępuje do demakijażu oczu, twarzy, a także szyi używając do tego celu śmietanki kosmetycznej . Następnie  wykonywany jest peeling wybierany do rodzaju naszej skóry. Kiedy martwy naskórek został już usunięty na twarz nakłada się maseczkę rozpulchniającą cerę (odpowiednik domowej parówki).Dzięki niej  łatwej jest usunąć zaskórniki zamknięte i krosty.
Następnie usuwane są palcami zalegające w zaskórnikach wydzieliny. W razie konieczności kosmetyczka sięga po specjalne narzędzia np. igłę by nakłuć niedoskonałości które nie chcą się opróżnić. Zabieg kończy się  dezynfekowaniem użyciem maski łagodzącej oraz poinformowaniu o dalszych wskazaniach po zabiegu.Po zabiegu cera nie powinna być zaczerwieniona i opuchnięta. Czasami konieczne są dodatkowe zabiegi łagodzące - szczególnie dla cery wrażliwej faza końcowa będzie wydłużona. Można zastosować łagodzącą ampułkę i wprowadzić ją w skórę za pomocą ultradźwięków. Na zakończenie zabiegu bardzo korzystnie podziała chłodząca maska algową lub masaż głowicą chłodzącą aparatem HOT-COLD.
Ogólnie metod oczyszczania twarzy na rynku kosmetycznym jest bardzo dużo, które wykonywane są w profesjonalnych gabinetach. Najczęściej na tego typu zabiegi decydują się osoby, które mają problemy z cerą trądzikowej, widocznymi zaskórnikami i grudkami. Często spotykam się z określeniem, że problem dotyczy tylko osób w wieku dojrzałym co absolutnie nie jest prawdą. Zaskórniaki są również efektem problemów z przemianą, materii, zaburzeniami hormonalnymi,stresem oraz alergią pokarmową, co oznacza, że najpierw powinno się zadziałać na przyczyny, łagodząc skutki metodami kosmetycznymi.
 W gabinetach kosmetycznych wykonuje się następujące zabiegi oczyszczające.

1. Mikrodermabrazja mechaniczna
Mikrodermabrazja to kosmetyczny zabieg pielęgnacyjny, który polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Ta nowoczesna metoda kosmetyczna pomaga uporać się z różnymi typowymi dla skóry problemami. Chociaż jest to zabieg mechaniczny – wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia wysyłającego strumień mikrokryształów - eksperci zaliczają go do nieinwazyjnych i łagodnych metod pielęgnacyjnych.

Rozróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji: korundową, diamentową oraz tlenową.

  • Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy głowic diamentowych (diament syntetyczny), metoda bezpyłowa dla skór delikatnych wrażliwych, alergicznych.
  • Mikrodermobrazja korundowa przy pomocy mikronizowanych kryształów tlenku glinu złuszcza delikatnie obumarły naskórek działając podobnie jak mikrodermobrazja diamentowa, stymulująco na regenerację kolagenu i elastyny. Mikrodermobrazja korundowa wykorzystuje proszek organiczny wypychany pod ciśnieniem a w kontakcie ze skórą daje efekt "burzy piaskowej", która ściera to, co napotka na swojej drodze.
  • Mikrodermabrazja tlenowa łączy w sobie tlen i sól fizjologiczną którymi można złuszczać obumarły naskórek. Można też tym sposobem pozbywać się wszelkich zalegających na skórze i porach zanieczyszczeń, które są odpowiedzialne za powstawanie zaskórników i krostek oraz znacznie groźniejszych miejscowych stanów zapalnych skóry.
Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka w jego warstwie podstawnej dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Wędrują one do góry zastępując komórki uszkodzone. Złuszczanie następuje stopniowo. Dlatego nie ma niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczania ani powstania blizn.
Kontrolowana Mikrodermabrazja jest nowoczesną techniką, która za pomocą łagodnego peelingu pomaga uporać się ze specyficznymi problemami skórnymi. Mówimy tu o kontrolowanej mikrodermabrazji, ponieważ intensywność zabiegu (głębokość złuszczania) jest dobierana indywidualnie dla pacjenta. Mikrodermabrazja jest zabiegiem bezpiecznym, nieinwazyjnym, bezbolesnym i nie powodującym uczuleń jak w przypadku innych metod peelingu. To zabieg skutecznie regenerujący i odmładzający skórę.

2. Kwasy kosmetyczne: kwasy AHA – mlekowe, glikolowe, azelainowe, migdałowe, kojowe
Alfa-hydroksykwasy wystepują powszechnie w przyrodzie, można je więc otrzymywać z produktów naturalnych jak: trzcina cukrowa, mleko, owoce lub mogą być one także syntetyzowane metodami chemicznymi.

W produktach kosmetycznych stosuje się najczęściej 5 typów kwasów alfa-hydroksylowych:


  • kwas glikolowy (hydroksyoctowy) otrzymywany z soku trzciny cukrowej,
  • kwas mlekowy (alfa-hydroksypropionowy) powstaje podczas fermentacji cukru mlekowego i innych cukrów, występuje w kwaśnym mleku, żurach, kiszonych warzywach i owocach,
  • kwas jabłkowy (hydroksyetanodikarboksylowy) występujący w wielu owocach,
  • kwas cytrynowy (2-hydroksypropano-1,2,3-trikarboksylowy), który występuje w owocach np. w cytrynach, ananasach,
  • kwas winowy (dihydroksybursztynowy) wystepujący w winogronach i winie.
Kwasy AHA mają zastosowanie zarówno w kosmetyce - zmniejszają suchość skóry, poprawiają stan skóry skłonnej do występowania zmarszczek, stosowane są jako piling chemiczny - jak również w dermatologii do leczenia niektórych schorzeń skóry, jak: rybiej łuski, trądzika, znamion starczych, rogowacenia słonecznego, brodawek, przebarwień itp.
  1. Kwasy AHA w niskich stężeniach działają tylko na naskórek, a nie na skórę właściwą. Ich działanie  polega na regulacji procesu rogowacenia naskórka. Rozluźniają one połączenia pomiędzy martwymi komórkami w warstwie rogowej naskórka, dzięki temu powodują łatwiejsze i regularne złuszczanie się tych komórek, w efekcie czego odkrywają warstwy nowych, świerzych komórek, a to z kolei powoduje widoczną poprawę kondycji skóry. AHA nie tylko wpływają na proces złuszczania, ale także ułatwiają zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka. Zauważono również, że aplikacja kwasów AHA zmniejsza suchość skóry, tłumaczy się to wzrostem poziomu ceramidów w naskórku na skutek stymulacji ich biosyntezy właśnie przez kwasy AHA. Tak więc kwasy te nie tylko nie uszkadzają bariery ochronnej skóry, ale w sposób znaczący ją poprawiają.
  2. Kwasy AHA w wyższych stężeniach mają wpływ nie tylko na naskórek, ale i na głębiej położoną warstwę skóry czyli skórę właściwą. Dzięki temu zwiększają one produkcję glikozaminoglikanów (są to składniki naturalnie występujące w skórze, które są odpowiedzialne za wiązanie wilgoci w skórze), włókien kolagenu i elastyny. Kurację kwasami AHA poleca się także w przypadku skóry zniszczonej wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego ( jest to tzw. "fotostarzenie" skóry). Skóra poddana działaniu słońca staje się zgrubiała, szorstka i przesuszona, poza tym dochodzi też do zniszczń włókien kolagenu i elastyny oraz powstawania nieprawidłowo zbudowanych komórek, kwasy pomagają w pewnym stopniu naprawić te zniszczenia. Takie zabiegi z bardzo wysokimi stężeniami kwasów są polecane zarówno w przypadku dojrzałych cer, gdyż znacznie poprawiają stan skóry, mają bowiem wpływ na skórę właściwą, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, zwiększają elastyczność skóry, wygładzają naskórek, pomagają rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny, poprawiają stan skóry z objawami "fotostarzenia", jak również w przypadku cer trądzikowych, pomagają bowiem m.in.usuwać drobne blizny potrądzikowe. Aby przedłużyć efekty takich zabiegów poleca się zwykle stosowanie produktów o niższych stężeniach kwasów w domu.
Częstotliwość zabiegu: seria 7-14 zabiegów w odstępach 7-10 dni
Wskazania:
kwasy mlekowe 30-40% pH około 3 – cera trądzikowa, młodzieńcza, sucha
kwasy mlekowe 20-40% pH około 2 – cera dojrzała, cera normalna
kwasy glikolowe 20-40% pH od 2-3 – cera trądzikowa, dojrzała, problematyczna (kwas glikolowy ma bardzo małe cząsteczki, jest najbardziej aktywnym w kierunku złuszczania kwasem)
mieszanina kwasu kojowego i mlekowego – wybielanie przebarwień, nierównego kolorytu, depigmentacja
kwas migdałowy – cera mieszana (kwas wprowadzany ultradźwiękami)
kwas azelainowy, glukonolakton (PH-AzA) – cera z trądzikiem różowatym, cera naczyniowa
3. Peelingi enzymatyczne lub gommage
Gommage – połączenie peelingu enzymatycznego ze ściernym. Jest przeznaczony do skóry o delikatnej konstrukcji, w przypadku skóry naczyniowej i wrażliwejgommage usuwamy za pomocą zmywania gazikiem. Przeciwwskazania podobne jak wyżej z wyjątkiem skóry naczyniowej i wrażliwej.
Peeling enzymatyczny– może być w formie kremu, żelu, płynnej, proszku który miesza się w odpowiednich proporcjach z wodą destylowaną. Działanie peelingu polega na rozpuszczeniu zewnętrznej warstwy rogowej przez enzymy zawarte w preparacie. Peeling enzymatyczny ma zastosowanie wszechstronne. Nadaje się nawet do cery naczyniowej i wrażliwej. Nie posiada bodźca mechanicznego. Peeling zmywamy za pomocą gąbki lub gazika. Nałożenie wymaga zastosowania nawilżacza i wtedy działanie będzie skuteczniejsze.
4.Peeling kawitacyjny(kawitacja) i Darnsonwal
Peeling kawitacyjny to dużo skuteczniejsza metoda, niż powszechnie stosowane peelingi. Zapewnia wygładzenie i regenerację skóry, poprawia mikrokrążenie, ma działanie dezynfekujące.
Bardzo popularny zabieg dostępny w większości gabinetów kosmetycznych polegający na bezbolesnym, głębokim oczyszczaniu twarzy za pomocą wibracji ultradźwiękowej. Pozwala on na dokładne usunięcie nadmiaru sebum z porów i mieszków włosowych, pozbycie się zrogowaciałego naskórka, zaskórników i bakterii.
Darsonval jest urządzeniem o silnym działaniu bakteriobójczym i rozgrzewającym, bardzo skuteczny sposób na trądzik. Osoby szukające szybkiej i sprawdzonej metody leczenia trądziku, za pomocą tego urządzenia osiągną znakomite rezultaty w redukcji zmian oraz przyspieszeniu procesu gojenia się miejsc zmienionych chorobowo. Niepodważalnym atutem tego urządzenia jest fakt, iż efekty zabiegów zauważalne są już w pierwszych dniach stosowania. Dodatkowo podczas zabiegów w istotny sposób zwiększa się absorpcja preparatów kosmetycznych, co jest pomocne w walce z uciążliwym trądzikiem.
(więcej  o tych metodach w następnych postach)
Podsumowanie - jakie metody oczyszczania skóry są odpowiednie do naszej cery?
Cera normalna – mikrodermabrazja, kwas mlekowy, glikolowy, kojowy i migdałowy, peelingi enzymatyczne i kawitacja
Cera wrażliwa – kawitacja, kwasy PH-AzA, peelingi enzymatyczne
Cera trądzikowa – kwasy mlekowe 30-40% pH 3-4; kwasy glikolowe, mikrodermabrazja w kremie w połączeniu z kwasami, kawitacja, darnsonwal
Cera naczyniowa – kwasy PH-AzA, kawitacja, peeling enzymatyczny
Cera Rosacea z trądzikiem różowatym – kwasy PH-AzA
Cera mieszana – mikrodermabrazja, kwasy migdałowe, kwasy mlekowe i glikolowe
Cera dojrzała – mikrodermabrazja, kwasy mlekowe 20-40% pH 2,0 oraz kwasy glikolowe; kwasy kojowe, kawitacja
 Którą metodę oczyszczania, najczęściej stosujecie w gabinetach kosmetycznych?
Pozdrawiam,
BeautyM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za wszystkie komentarze :)