31 października 2012

Jak utrzymać Piersi w dobrej formie?

Wszyscy wiedzą ,że piękny biust przyciąga wzrok jak żadna inna części ciała. 
     Piękny równa się również zdrowy.
Za nim jednak przejdziemy do pielęgnacji piersi przybliżę Wam również jej budowę.

Prawie każda z kobieta traktuje swój biust jako aspekt urody. Wiele z Nas ma jednak kompleksy na punkcie wielkości piersi i ich kształtu. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży biust, bywa przyczyną zmartwień kobiet. Kształt czy rozmiar piersi tak naprawdę jest mało istotny, najważniejsze jest to aby piersi były zdrowe i wypielęgnowane.
Wielkość piersi jest indywidualnie zmienna, zależy od ilości tkanki tłuszczowej budującej sutek. W tkance tłuszczowej umiejscowione są płaty gruczołu sutkowego, które łączą się w 15-20 płatów. Płaty gruczołu sutkowego w czasie ciąży rozrastają się i pod koniec ciąży zaczynają produkować mleko.




Jak zbudowane są piersi?
  • szczyt piersi – brodawka
  • ciemna obwódka wokół brodawki – otoczka
  • sutek – cała pierś.


Potocznie budowę piersi opisuje się w różny 
sposób:

Gruczoł piersiowy budową przypomina winogrono, złożone średnio z 15-20 owoców
– czyli płatów. 
Pokarm powstaje w pęcherzykach mlecznych zbudowanych z komórek wydzielających mleko, które spływa 15-20 przewodami mlecznymi do brodawki. Pęcherzyki i przewody otaczają mięśnie gładkie, które kurczą się pod wpływem działania hormonu oksytocyny. Te ruchy mięśni powodują wypływanie mleka.
W piersiach znajduje się wiele naczyń krwionośnych. Podczas laktacji poziom ukrwienia zwiększa się jeszcze kilkakrotnie, co powoduje ich niezwykłą tkliwość. Są w nich również naczynia limfatyczne i nerwy, które odbierają bodźce umożliwiające karmienie. Wewnątrz piersi znajdują się również tzw. więzadła Coopera i tkanka tłuszczowa, odpowiadająca za ich rozmiar i kształt. Grudki widoczne na otoczce to gruczoły łojowe, ich wydzielina nawilża skórę, a jej zapach pomaga dziecku znaleźć pierś.
Jakość i ilość pokarmu mamy nie zależy od rozmiaru i kształtu piersi. Mniejsza pojemność piersi powoduje, że dziecko częściej je, a częste karmienia pobudzają produkcję mleka.

Wygląd piersi zależny jest od wielu czynników:

  • od ułożenia, osadzenia piersi na klatce piersiowej (ułożenie wzorcowe, wysokie, niskie),
  • od wielkości podstawy piersi (im większa podstawa tym biust wydaje się ładniejszy),
  • od jędrności tkanek biustu,
  • od wyglądu otoczki, jej wielkości, uwypuklenia, barwy,
  • od kształtu biustu (tarczowaty, kształt jabłka, pośredni, kształt gruszki),
  • od wielkości (małe,średnie, duże),
  • od ułożenia względem siebie (o rozstawionych brodawkach, o brodawkach ułożonych centralnie, ułożonych zbieżnie, piersi złączone, rozstawione, połączone fałdem skóry, niesymetryczne)
Dla większości kobiet wygląd biustu ma niebagatelne znaczenie. Tak naprawdę najważniejsze jest aby piersi były zdrowe, a skóra na biuście i dekolcie zadbana i ładna.
Jak utrzymać piersi w dobrej formie?


Trzeba wyrobić sobie nawyki pielęgnacyjne. Tak jak regularnie dbamy o twarz tak samo musimy przykładać wagę do pielęgnacji piersi.


Samobadanie piersi - samokontrola, to badanie powinna wykonywać regularnie każda kobieta (a koniecznie jeśli ukończyła 30 rok życia), badanie najlepiej przeprowadzić krótko po miesiączce .
Regularna pielęgnacja piersi - polega na dbaniu o czystość, higienę oraz na zapewnieniu skórze biustu odpowiedniego nawilżenia i odżywienia. Do mycia można stosować te same środki, które używasz do mycia całego ciała. Polecane są delikatne żele i emulsje do mycia ciała. Świetnym sposobem pielęgnacji jest stosowanie naprzemiennych natrysków - raz chłodny, raz ciepły, zakończyć trzeba zawsze chłodnym natryskiem. Woda nie może być bardzo zimna ani bardzo gorąca. Sitko prysznica trzeba oddalić od ciała tak aby natrysk był dość silny, ruchy masażu muszą być okrężne, należy jednak omijać brodawki. Po takim wodnym masażu można dodatkowo natrzeć skórę szorstką myjką (nie powinna być zbyt ostra).

Co więcej...
  • Skóra biustu i dekoltu będzie ładna i gładka jeśli nie będziesz zapominała o peelingu. Należy wybierać delikatnie działające peelingi (najlepsze są preparaty typu 2 w 1 tzn. żel lub emulsja do mycia ciała z peelingiem - taki kosmetyk można stosować nawet codziennie);
  • Po umyciu i delikatnym osuszeniu skóry pamiętajmy o dokładnym nakremowaniu biustu i dekoltu;
  • Unikać długiego leżenia w gorącej kąpieli, bo to przyczynia się do wiotczenia biustu;
  • Używać regularnie kosmetyków ujędrniających biust;
  • Ćwiczyć regularnie,a podczas bardziej intensywnych aktywności (bieganie,skakanie) koniecznie zakładać sportowy stanik podtrzymujący piersi;
  • Wykonywać regularnie ćwiczenia klatki piersiowej;
  • Dobierać odpowiednią dopasowaną i wygodna bieliznę,a koronki zostawiać na specjalna okazje;
  • Nie stosować drastycznych diet odchudzających;
  • Jeśli jesteś nastolatką i masz ładną, dobrze napiętą skórę, a biust jest jędrny to wystarczy jeśli regularnie będziesz stosowała balsam do ciała (nie musi to być osobny krem czy żel do biustu);
  • Od ok. 20 roku życia warto zacząć przywiązywać większą uwagę do pielęgnacji piersi. Nie wystarczy już tylko nałożenie balsamu, warto dołączyć do swoich kosmetyków pielęgnacyjnych preparaty o silniejszym działaniu. Powinnaś zacząć stosować żel lub krem do pielęgnacji biustu i dekoltu;
  • Kobiety dojrzałe lub te, które mają przed wcześnie starzejącą się skórę (zniszczoną np. w wyniku nadmiernego opalania) powinny oprócz specjalnego kosmetyku do codziennej pielęgnacji piersi, stosować raz - dwa razy w tygodniu maseczkę na biust.
Polecane są także wykonywanie raz-dwa razy w tygodniu delikatnego masażu biustu z zastosowaniem kremu regeneracyjnego. Po takim masażu warto położyć ciepły okład (np. z ciepłej oliwy z oliwek + witamina A+E). Masaż musi być wykonywany ostrożnie i delikatnie, gładzącymi, okrężnymi ruchami, trzeba uważać aby nie rozciągać skóry (najlepiej poprosić kosmetyczkę aby nauczyła Was jak  w prawidłowy sposób wykonywać masaż biustu).


Miłego Dnia!

BeautyM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za wszystkie komentarze :)